Уникайте цих фатальних помилок: як не зіпсувати урожай помідорів
Джерело:
УНІАНВсі городники хочуть, щоб їхні овочі дали влітку гарний урожай. Однак через незнання часом можна допустити помилок, від яких урожаю може й не бути. Цього разу розповімо вам, чого саме не можна робити з помідорами.
Здебільшого, успішний урожай – це не що інакше, як правильний догляд за овочами. Тому для того, щоб зібрати багато помідорів, треба знати, як їх виростити, які вони умови люблять та яких помилок не варто допускати.
Читайте також Основний овоч, який потрібно висадити у березні: не забудьте про нього
Як виростити помідори
Насамперед вам треба придбати у магазині насіння того сорту помідорів, якими ви захочете ласувати влітку. Після того, як ґрунт добре прогріється, овочі можна висаджувати у відкритий ґрунт.
Врахуйте, що на врожайність помідорів впливає наявність сонця, затемнення ділянки, присутність великих дерев біля грядок та склад ґрунту.
Щоб виростити помідори спробуйте дотримуватися таких кроків:
- Висадіть розсаду в торф’яні горщики;
- Тримайте в квартирі, поки температура повітря буде триматися приблизно 18 градусів тепла;
- Висадіть розсаду на сонячній половині ділянки;
- Поливати помідори треба відстояною водою кімнатної температури.
Помідори дуже люблять тепло і погано ростуть в затінку, тому таких грядок треба уникати. Овочі є доволі примхливі до добрив та підживлення.
Яких помилок не можна використовувати під час посадки помідорів / Фото Pexels
Головні помилки при вирощуванні помідорів
Гарний урожай помідорів буде залежати не лише від сорту, але й від ваших знань, тому зверніть увагу на важливі деталі. При вирощуванні помідорів не можна висаджувати розсаду в непрогрітий ґрунт, садити помідори при температурі нижче 18 градусів тепла, поливати розсаду холодною водою.
Фатальною помилкою при вирощуванні помідорів є надмірне використання гербіцидів. Помідори мають підвищену чутливість до хімічних та органічних добавок. А ще ці овочі не люблять азотні добрива.
Надмірна кількість гербіцидів може викликати в них хімічний опік, що спричинить зупинку росту. Якщо листя вже буде сформоване, то на них можуть бути плями світлого чи темного кольору. Щоб вберегти врожай, краще від них відмовитися взагалі.