Тільки не тріть: ідеальний спосіб очищення пригорілої сковорідки

14 листопада 2024, 12:54
Читать новость на русском

Сковорода – це незамінний інструмент на кухні, без якого дуже важко обійтися у приготуванні будь-якої страви. Але що робити, коли вона пригоріла? Іноді тертя може тільки нашкодити, тож потрібно шукати альтернативні способи очищення.

 Більшість людей принаймні раз стикалися із проблемою пригорілої пательні, повідомляє 24 Канал. І незалежно від того, за яких причин це сталося, повернути блиск посуду – це зовсім нелегка справа. 

Цікаво Ці 5 рослин всмоктують вологу та запобігають плісняві в домі

Чим можна відмити сковорідку?

Для того, щоб розібратися із нагаром на сковороді, вам може знадобитися кілька різних речей з кухні. Зокрема, часто використовують такі продукти:

  • Сіль. Вона діє як м'який абразив, допомагає поступово розчинити пригорілий шар на посуді. 
  • Засіб для миття посуду. Він знадобиться для того, щоб видалити залишки жиру. 
  • Харчова сода. Вона відома своїми очисними властивостями, а також може м'яко розщепити пригорілі залишки їжі. 
  • Оцет. Він діє як кислотний розчинник та може пом'якшити навіть дуже складні забруднення. 

Спершу сіль та харчову соду потрібно насипати рівномірним шаром на дно пательні. Також додайте туди кілька крапель засобу для миття посуду, а після того, як розподілите усе рівномірно, дно пательні потрібно накрити паперовим рушником. 

Зверху заливайте усе оцтом. Почнеться реакція між содою та оцтом, і ви помітите легке шипіння. Боятися не варто – воно розчинить старий бруд. Залиште так сковорідку на годину, а після цього зніміть паперовий рушник та змийте залишки бруду теплою водою. 


Сковорідку потрібно якісно чистити / Фото Pexels

Чим чистити сковорідки з різних матеріалів?

Втім, під час очищення вам потрібно бути уважними щодо матеріалу сковорідки. Адже деякі з них мають свої особливості, і нехтування ними призведе до того, що посуд просто передчасно зіпсується. 

  • Чавун. Тут головне правило – це регулярна профілактика, і тоді з нагаром не доведеться мати справу взагалі. Сковорідку потрібно помити вручну гарячою водою, протерти текстилем чи рушником з целюлози. А ось після цього нанесіть тонкий шар рослинної олії на дно сковорідки. 
  • Кераміка. Папером потрібно видалити залишки їжі, залити розчином води та оцту, довести до 100 градусів на вогні і залишити остигати. Після цього злийте рідину і промийте під проточною водою. 
  • Антипригарне покриття. Ось з ним варто бути особливо обережними. Наповніть сковороду содою та заповніть водою, а тоді нагрійте на невеликому вогні до утворення бульбашок. Після цього прокип'ятіть протягом 20 хвилин, злийте воду та промийте ще раз. 
  • Алюміній. Для очищення можна використовувати розчин води та оцту чи цитрусового соку. Доведіть його до кипіння у сковорідці та залиште остигати.