Українська обсмажка чи іноземна: що важливо знати, аби пити найсмачнішу каву
В усьому світі спостерігається зміна споживчої поведінки поціновувачів кави. Все більше людей відмовляються від розчинних варіантів та обирають якісний зерновий продукт.
Не відстає від трендів і Україна. Серед 66 проаналізованих країн вона посідає 25 місце з обсягів споживання кави, зауважує 24 Канал. Разом із тим українці стають все вибагливішими до вибору зерен та експериментують із різними методами приготування.
Читайте також Не викидайте кавову гущу: що нею можна відчистити
Попри шалений попит на каву, залишаються речі, про які говорять нечасто. Одним із таких є аспект обсмажування зерен. Це пояснюється тим, що потрапити на власне виробництво чи ростерію значно важче, аніж в улюблену кав’ярню, а нагод поговорити з обсмажчиками в рази менше, аніж з баристами. Тож саме процес обсмажки найчастіше залишається "за кулісами".
Щоб виправити це, спільно з українським виробником кави Gemini розберемося, як зараз обсмажують зерна, для чого це роблять та чи є сенс ганятися за іноземними брендами. Відповіді на всі ці питання – у матеріалі.
Як та навіщо обсмажують каву
Обсмаження кави – це справжнє мистецтво, що перетворює сировину в те, що згодом стане ранковим напоєм чи доповненням до десерту в улюбленому закладі. І це не просто красиві слова. Справді, без цього етапу отримати насичений напій не вдасться.
Річ у тім, що зелені зерна мають дещо трав'янистий запах. А ось обсмажка здатна змінити їхні властивості. Зокрема, цей етап призводить до зміни кольору зерна, втрати вологи, його розширення та появи крихкості.
Відбувається це наступним чином: протягом декількох перших хвилин обсмажування проходить розпад хлорофілу, що призводить до зміни кольору зерна із зеленого в жовтий. Далі зерно міняє колір з жовтого на жовто-коричневий, а потім – переходить у світло-коричневий (переважно через реакцію Майяра).
При подальшій обсмажці зерно досягає першого "креку". Процес супроводжується звуком, який нагадує потріскування попкорну під час приготування у мікрохвильовці. Внаслідок карамелізації відбувається зміна кольору зерна. Тоді як при темній обсмажці зерна проходять обвуглення, що дозволяє отримати чорну каву.
Цікаво. Важливими у процесі обсмажки є багато факторів. Серед них – час, температура, щільність зерна, а також країна походження.
Зелені зерна кави перед обсмажуванням / Фото Pexels
На ступінь обсмажування впливають початкові властивості зерна, такі як смаковий профіль, теруар, де його було зібрано, та майбутній спосіб приготування кави. Проте цим все не обмежується. Важливим є й регіон, де реалізовуватимуть готовий продукт. Приміром, Скандинавські країни віддають перевагу яскравій кислотній каві. А ось неаполітанці полюбляють солодку каву з виразним гірким присмаком.
Опираючись на ці відмінності, експерти виділяють такі головні види обсмажки:
- Світла обсмажка
Світла обсмажка характеризується зернами світло-коричневого кольору. Вона ідеально підходить для приготування напою ручними методами, фільтр-кави або запарювання в чашці.
Цей тип обсмажки вирізняється яскравою кислотністю та інтенсивним ароматом. Тому найчастіше його використовують для високоякісних сортів арабіки, щоб повністю розкрити смак зерна та насолодитися його калейдоскопічною палітрою.
- Середня обсмажка
Зерно з таким типом обсмажки має колір молочного шоколаду та високу екстрактивність. А завдяки карамелізації кава має солодший і збалансованіший смак, аніж та, для якої використовують зерна світлого обсмажування.
Зазвичай кавові зерна середнього обсмажування використовують для напоїв, які готуються на еспресо-машині.
- Темна (італійська або французька) обсмажка
Зерна, що були обсмаженні таким чином, мають темно-коричневий колір з блискучою масляною плівкою на поверхні. Кава, заварена на них, має низьку кислотність із насиченим гіркувато-солодким смаком та відрізняється простим, зрозумілим профілем смаку. В ній відчуваються горіхи, шоколад, карамель та палений цукор.
Локальне vs іноземне обсмажування кави
Чимало українців досі вважають, що іноземний продукт буде кращим і "якіснішим". Втім, із кавою це працює зовсім не так. І нова генерація поціновувачів цього напою вже встигла зрозуміти, у чому секрет.
Так, кава з яскравою палітрою смаку стала хітом останніх кількох років. Однак, як виявляється, набагато яскравіший смак та приємніші емоції від напою можна отримати саме від свіжообсмаженого продукту з локальних ростерень.
Звісно, це лише один із багатьох аспектів, чому варто обирати локальних виробників. Усього їх збереться чимало. Ми ж зосередимося на тих, які, на нашу думку, є найвагомішими та зможуть переконати кожного змінити звичні установки. Адже життя надто коротке, щоб пити несмачну та неякісну каву.
Гарантована свіжість
Магазини та супермаркети пропонують сотні варіантів кави, обсмаженої десь у Європі чи Південній Америці. Але чи є гарантія, що кава, яка проїхала через пів світу, буде такою ж смачною, як і та, яку щойно обсмажили?
Варто врахувати, що упаковки кави можуть чекати на свого покупця у магазині місяцями. Упродовж усього цього часу зерна втрачають свої смакові властивості.
Водночас суттєва перевага місцевого обсмажування кави в тому, що покупець відразу ж забезпечує собі певний стандарт свіжості. А щоб точно гарантувати насичений смак та аромат, на герметичних упаковках завжди зазначена дата виготовлення.
Унікальні смаки та надзвичайний аромат
Обсмажена кава може зберігати свій смаковий потенціал до 3 – 4 місяців. Далі відбувається поступове зниження інтенсивності смаку та аромату. Це призводить до того, що готовий напій стає пласким та однорідним. Натомість при покупці локально обсмаженої кави вдасться отримати більш свіжий та ароматний продукт.
До того ж українські ростерії пропонують каву на будь-який смак: від унікальних, експериментальних лотів до простих і зрозумілих позицій кави. Тому, слідкуючи за їхнім асортиментом, можна визначитися з ідеальним смаком для себе.
Важливо й те, що українська кава адаптована під наші запити та вподобання. Тому у локальних виробників можна знайти смачні позиції, які будуть більш органічними та приємнішими, аніж ті, що привозять з-за кордону.
Але не смаком єдиним. Хороша кава відрізняється також насиченим ароматом, який дарує нові враження від, здавалося б, уже звичного напою. Кава, обсмажена за кордоном багато місяців тому, на жаль, не зможе цим похвалитись, тоді як локально обсмажена точно вразить усіх.
Якість без компромісів
Українські виробники давно використовують ретельно відібрану сировину, а весь процес обсмаження відбувається на власних, добре облаштованих цехах з інноваційним обладнанням, що зовсім не поступається іноземним конкурентам. До того ж на всіх етапах виробництва забезпечений контроль якості. І саме це є гарантією преміальної кави.
Різноманітність кави
Виробництва, які обсмажують каву локально, пропонують максимально широкий вибір зерен. Так, український бренд Gemini доставляє високоякісні зерна з найкращих ферм Африки, Азії та Латинської Америки, забезпечує різноманітність кавових блендів та унікальних моносортних позицій. А відтак пропонує оригінальні запатентовані рецепти у збалансованому співвідношенні.
В комплексі це задовольняє запити найвибагливіших гурманів та дозволяє спробувати не просто смачний, але й унікальний напій.
Можливість заощадити кошти
Кава місцевого обсмажування, як не дивно, не тільки краща за смаковими якостями, але і є доступним та економічно ефективним рішенням для всіх поціновувачів цього напою. І на це є чимало причин. Зокрема, необсмажені зерна набагато дешевше купувати та транспортувати. До того ж необроблені зерна можуть довше зберігатися. А це означає, що якість кави не постраждає.
Шанс підтримати місцевий бізнес
Споживання кави локального обсмаження підтримує місцеву економіку, допомагає нашим виробникам зростати, масштабувати виробництво та сплачувати податки. Сьогодні такий вклад максимально важливий.
Тому, маючи вибір між двома аналогічними продуктами з України та, наприклад, Італії, раціональнішим рішенням буде підтримка локального виробника.
Зрештою, яку каву обрати?
Розкрити унікальні характеристики та смак кави і донести їх до людини, яка цю каву питиме – справа зовсім непроста. Навіть найдосвідченішим обсмажчикам потрібно виготовити кілька партій, перш ніж результат виправдає очікування.
Для того, щоб обсмажувати каву професійно, потрібен досвід та глибокі знання цього мистецтва. І навіть незначне неправильне налаштування тепла або ж повітряного потоку під час обсмажки може стати критичною помилкою, що вплине на якість зерна.
Інколи помилково здається, що таким досвідом володіють "десь там", не вдома. Проте, якщо зануритися в історію кави, можна побачити, що локальні виробники давно виросли та стали лідерами ринку України.
Так, компанія Gemini, яка розпочала свою діяльність в 1996 році, встигла побудувати власне виробництво, налагодити безперебійний ланцюжок поставок зерен із плантацій Африки й Центральної Америки та розширити кавовий асортимент. Сьогодні Gemini пропонує різноманітні бленди для всіх методів приготування кави, моносорти, specialty-кава, RTD напої та каву у зручних дріп-пакетах. Тож тут кожен знайде саме ту каву, що буде заряджати щодня і допомагати створювати особливі моменти.