Літо – сезон холодних кавових напоїв: що варто про них знати

7 травня 2024, 17:10
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Згідно зі звітом компанії Salesforce, заклади громадського харчування, які пропонують гостям опцію сезонного меню збільшують загальний обсяг замовлень в середньому на 26%. І це логічно: більшість людей обирають страву та напій, опираючися не лише на власні уподобання чи настрій, але й фонові фактори, такі як пора року.

Це стосується і кав’ярень. З потеплінням кавомани переходять на літні майданчики, а в їхніх руках можна побачити все більше кавових напоїв з додаванням льоду, пише 24 Канал. Така кава бадьорить, освіжає та втамовує спрагу. І саме тому є вдалою сезонною альтернативою класичним еспресо, американо та капучино.

Читайте також Як українці з кави "3 в 1" перейшли до specialty зерна

Сьогодні разом з українським виробником кави Gemini детальніше поговоримо про холодні кавові напої та розберемося, де їх шукати.

Різновиди літніх кавових напоїв

Холодна кава ні в чому не уступає гарячому аналогу та є хорошим способом отримати денну дозу кофеїну у спекотний день. В основі більшості таких напоїв – еспресо. Проте також можна експериментувати з кавою, приготовленою за допомогою hand brew: аеропресу, V60 чи кемексу.

А щоб почати краще розбиратися в асортименті холодної кави, яку пропонують кав’ярні та ресторани, детальніше розглянемо найпопулярніші позиції меню.

Колд брю (Cold Brew)

Колд брю, який ще називають кавою холодного заварювання, – це простий спосіб приготувати холодну каву, що освіжає без додаткових інгредієнтів. При цьому готову каву можна використовувати, як основу під напої, про які ми розкажемо згодом.

Для приготування зазвичай використовують каву світлої обсмажки. Також знадобиться бутильована вода. У великій місткості каву слід змішати з водою у співвідношенні 1:5. До прикладу, на 100 грамів кави треба 500 мілілітрів води.


Колд брю – це кава холодного заварювання / Фото Shutterstock

Далі місткість з напоєм треба перемістити у холодильник та залишити там у середньому на 8 – 12 годин.

Після холодного заварювання каву варто профільтрувати, щоб видалити осади та кавові зерна. Для цього можна скористатися спеціальним кавовим фільтром. В результаті ми отримуємо насичену, чорну каву з округлим тілом. Вона щільніша за фільтр, але більш водяниста у порівнянні з еспресо.

Колд брю як правило п'ють такими ж порціями як і фільтр каву. Для додаткового охолодження можна додати лід.

Айс-лате

Цей напій – одна з варіацій класичного лате з додатковим інгредієнтом – льодом. Щоб приготувати холодне лате бариста заварюють еспресо. Паралельно у стакані для подачі змішують холодне молоко з льодом. Після цього всі інгредієнти змішують.

Часто до готового напою додають різноманітні топінги, наприклад карамель. Також можлива заміна молока рослинними варіантами. Так, вдасться отримати айс-латте на кокосовому молоці.

Фраппе

Цей кавовий напій готується за допомогою шейкера та подається у скляному стакані. Для приготування фраппе треба взяти еспресо, кілька кубиків льоду та молоко, а також за бажанням морозиво пломбір та тертий шоколад.


Фраппе готують за допомогою шейкера / Фото Shutterstock

Суть техніки приготування полягає у збитті молока і льоду за допомогою шейкера. Таким чином вдається отримати напій дещо зернистої та при цьому молочної текстури. Далі цей льодяний коктейль з’єднують з кавою. Зустрічається і варіант приготування, при якому бариста збивають усі інгредієнти одночасно.

Еспресо-тонік

Один з голових трендів у світі кави передбачає поєднання тоніка та насиченого еспресо. Така кава тонізує та освіжає. А її смак відрізняється від інших кавових напоїв.

Щоб отримати напій достатньо заварити одну або дві порції еспресо через еспресо-машину. Отриману каву потрібно налити у склянку з льодом та додати тонік. Напій треба добре перемішати. За бажанням можна додати сиропу чи прикрасити тонкою скибочкою цитрусових.

Глясе

Напій створюють на основі чорної кави та морозива пломбір. Щоб приготувати глясе, бариста варять еспресо або допіо, а тоді зверху акуратно викладають кульку морозива.

Ці 5 напоїв – лише кілька прикладів того, що можна знайти у популярних закладах України. При цьому варто зауважити, що кожного року асортимент розширюється. Кілька літніх сезонів поспіль є попит на оранж каву, еспресо-тонік, колд брю та айс лате. При цьому багато закладів пропонують унікальне сезонне меню. Та щоб спробувати нетипові напої, потрібно знати, де їх шукати.

Холодні кавові напої – візитівка багатьох закладів. Та чи усюди однаково якісно?

Сьогодні холодна кава стала новою класикою. Тож і подають її не тільки в "хіпстерських" кав’ярнях, але й у ресторанах. Однак підхід до її приготування все ж відрізняється.

Насамперед власники враховують цільову аудиторію закладів. До уваги беруть смакові вподобання гостей та запити, з якими вони звертаються у конкретну кав’ярню, ресторан чи бар.

Улітку меню дорогих закладів часто поповнювалося глясе, фраппе чи аффогато. Зараз до цього списку все частіше додаються такі напої як капуоранж чи еспресо-тонік. Проте кава – не основний продукт цих закладів, а тому її приготуванню приділяють не надто велику увагу.


Холодні напої влітку є візитівкою багатьох закладів / Фото Shutterstock

Схожа ситуація з "автентичними кав’ярнями", куди приходять за старовинним інтер’єром, посудом з позолотою та ніжним сирником. Акцент в них робиться на класичній теплій каві, влітку асортимент може розширюватися до фрапучино та інших солодких холодних напоїв, які більше нагадують десерти.

У мережевих кавових закладах можуть запропонувати трендову бамбл каву. В цих випадках холодна кава – це більше тренд. Сировина для неї може бути не надто якісною, проте за численними додатками буде важко відчути початковий смак кави.

Інша справа – кав’ярні третьої хвилі. Такі заклади є місцем, де кавова культура зведена на п'єдестал, а за кожним зерном кави стоїть ціла історія, яка впливає на спосіб обсмажки, приготування та подачі. Персонал цих кав’ярень завжди навчається, експериментує та ставить за ціль відкрити новий кавовий світ для кожного гостя. І перехід на літнє меню неабияк в цьому допомагає.

В таких закладах можна з легкістю знайти високоякісну каву. Наприклад, колд брю. Проте попит на нього такий високий, що часто авторські заготовки "розлітаються" за першу половину дня. Тому кав’ярні також купують напій в скляних чи жерстяних пляшках. Це особливо зручно, якщо потрібно поєднати каву з тоніком або ж – якщо гість хоче взяти холодний напій у дорогу.

Не менш популярним є еспресо-тонік. Рівень фанатизму навколо цього напою зріс настільки, що люди з радістю експериментують з іншими газованими напоями, які додають до еспресо. Чого лише вартий мемний еспресо-живчик. Така відкритість відвідувачів до нового допомагає бариста проявити свій потенціал на повну та створити щось справді нове, оригінальне, смачне та якісне.


Кав'ярні пропонують гостям влітку широкий спектр холодних напоїв / Фото Shutterstock

Паралельно з цим в кав’ярнях третьої хвилі пропонують класику: від еспресо з льодом до айс-лате. При чому готують їх з хороших зерен, доставлених з високогірних плантацій. А під час приготування дотримуються усіх технологій, що забезпечує каві особливий смак.

Чи можна приготувати холодну каву вдома

Насолодитися холодною кавою можна і вдома. Для цього знадобиться обмаль інгредієнтів – кава, вода та лід. У випадку, якщо захочеться чогось солодкого, також можна використати морозимо або сиропи.

Кавові зерна найкраще перемелювати безпосередньо перед заварюванням. Так кава буде більш ароматною. Проте, для тих, хто поспішає, цей крок необов’язковий – можна використовувати мелену каву.

Втім, варто розуміти, що холодні кавові напої, приготовлені вдома, відрізнятимуться смаком, якістю та подачею від того, що пропонують заклади. Істотну відмінність відіграють інгредієнти, обладнання та знання бариста, які застосовують різні техніки та креативні підходи.

До того ж не завжди у запасі є 12 годин на настоювання колд-брю. Також вдома може не вдатися приготувати насичене еспресо для того, щоб поєднати його з апельсиновим соком чи тоніком. Як наслідок напій не матиме збалансованості, а в смаку буде переважати кавова гірчинка.

Та сезон літніх напоїв лише розпочинається. Тож радимо прокачувати свої навички з приготування холодної кави. Тим паче, що вдома можна розгулятися наповну й поєднати еспресо не лише з льодом, але й з найбільш неочікуваними інгредієнтами. А щоб почуватися впевнено у своїх експериментах, слід використовувати Gemini – відбірну каву, що заряджає на вчинки.