Чимало городників перед тим, як виконувати важливі роботи, звіряються з місячним календарем. Він часто вказує на найбільш вдалі дати для того чи іншого завдання, а також застерігає від помилок. Поради 24 з'ясували, у які дні краще не копати картоплю.

Цікаво Краще не ризикувати: ніколи не кладіть ці 5 речей у пральну машину

Коли потрібно копати картоплю за місячним календарем

Зазвичай термін, коли картоплю вже час копати, визначають по її бадиллю. Коли воно починає жовтіти та сохнути, вже можна бігти по лопату. А ось ще кілька ознак того, що картопля готова до викопування:

  • шкірка бульб товста;
  • картоплини легко відокремлюються від бадилля;
  • розмір відповідає сортовим характеристикам;
  • шкірка не лущиться.

Але для того, щоб визначити найкращий день для збору врожаю, потрібно також зазирнути і в місячний календар. У вересні 2024 року є кілька несприятливих дат для збору картоплі: 3 – 4 числа, а також 27 – 28 вересня.

Любиш лайфхаки, які допомагають створити затишок в домі. Лови ще один! Забезпечити особливий аромат допоможе 100% арабіка від Gemini. Обсмажена спеціально під еспресо, вона наповнить дім кавово-вершковими нотками. Для максимального ефекту радимо купувати каву в зернах та заварювати з допомогою професійної кавомашини чи гейзерної кавоварки.

Натомість ось які дати вважаються найбільш вдалими: 1 – 2, 6 – 11, 15 – 21, 23 – 26 та 29 – 30 вересня.

Картопля
Картоплю потрібно вчасно викопати / Фото Pexels

Як правильно копати картоплю

Чимало городників все ще сперечаються щодо того, чи потрібно видаляти бадилля перед викопуванням. І відповідь тут проста – не варто. Перш за все, відсутність бадилля завадить вам побачити, де ж заховався кущ. Окрім того, якщо на ньому була фітофтора, так ви можете рознести заразу по всій ділянці.

А коли будете копати картоплю, ще й занесете грибок у ґрунт, а саме це й потрібно заразі.

Коли ви почнете копати картоплю, для цього також потрібно обрати вдалий день – не тільки за місячним календарем, але й за погодою. Найкраще копати картоплю у ясну та суху погоду.

А перед закладкою на зберігання картоплю потрібно обов'язково висушити – для цього знадобиться всього 4 – 8 годин. Кожну частину врожаю потрібно вкладати в один шар, а через кілька годин обертати іншим боком.