Найкращий подарунок собі та близьким: як створити чайну суміш вдома
Чайні суміші стають все популярнішими серед шанувальників гарячих напоїв. Різноманітні види чаю поєднують, щоб отримати смачний та корисний купаж. Водночас це – завдання не з простих: потрібно розуміти процес та знати основні правила.
Жовтень створений для чайної естетики. Варто зауважити, що смаки шанувальників цього напою стають все вибагливішими. Людям подобається дегустувати нові цікаві поєднання та насолоджуватися оригінальними смаками. Тому виготовляють все більше чайних сумішей. Вони стали чудовим подарунком собі (бо що за день без горнятка ароматного чаю) й близьким. Особливо цінні суміші – створені власноруч. Бо так можна врахувати індивідуальні побажання.
Поради 24 разом з українським брендом Gemini вже розібралися, що ж таке купаж та як його створити самотужки. Спойлер – після цього матеріалу домашні чайні церемонії стануть ще естетичнішими та смачнішими.
Цікаво Смачна кава вдома: як правильно обрати та налаштувати кавомашину
Які основні елементи чайної суміші?
Традиційно мистецтво купажів асоціюється з чорним чаєм. Звісно ж, для створення оригінальних смаків виробники багато експериментують з різними продуктами. Зокрема, з чайним листям. Але тут важлива не тільки особливість смаку, але й неймовірна точність, яку називають "стандартом". Стабільний смак чаю від партії до партії – ознака справжньої майстерності виробника.
Окрім того, у купажуванні дуже важливо розуміти, що чай – це надзвичайно тендітна рослина. Він вбирає будь-які сусідні аромати. Іноді це створює велику проблему для виробників. Втім, у купажах ця риса чайного листя дуже важлива – її можна використати у своїх інтересах та створити неймовірні суміші.
Основними інгредієнтами для купажу є:
- спеції;
- трави;
- фрукти;
- чорний чай або пуер, рідше – зелений.
Перші чайні суміші з'явилися ще у стародавньому Китаї, коли подрібнене листя чаю кип'ятили з імбиром, апельсиновою шкіркою та (навіть) цибулею. Вже пізніше до купажів почали додавати квіти.
Для купажів можна використовувати різні інгредієнти / Фото Pexels
Серед основних квітів, які використовують для створення купажів, такі:
- жасмин;
- османтус;
- троянда;
- хризантема;
- орхідея;
- лотос.
Однак для купажів підходять не тільки запашні суцвіття. Дуже часто додають і ароматні трави. Наприклад, різні сорти м'яти, пандан, листя клейкого рису (його смак можна відчути у різних сортах улунів).
Які ще цікаві продукти додають до купажів:
- цедра цитрусових – наприклад, для легендарного Earl Grey готують купаж з бергамотом. Водночас найчастіше все-таки використовують ефірні олії або ж парфумерні суміші;
- смажене зерно – у Японії та Південній Кореї найчастіше додають рисове зерно, однак іноді у купажі поєднують також пшеницю та ячмінь;
- соснова хвоя – її не додають свіжою, але використовують для копчення;
- фрукти – здебільшого екзотичні плоди, як-от манго чи персик;
- ягоди – у вікторіанську епоху (1837 – 1901 роки) купажі з ягодами, а саме з чорною смородиною, стали надзвичайно популярні. Але мода не закінчилася і чимало людей п'ють їх і досі.
Як поєднувати смаки у чайній суміші?
Однак створювати власні купажі можуть не лише великі компанії. Покреативити над смачною чайною сумішшю може кожен охочий. Далі – декілька порад як це зробити.
Обрати інгредієнти
Перший крок – обрати чаї, трави, спеції та фрукти. Важливий нюанс: вони мають посилювати одне одного, а не домінувати. Фахівці рекомендують почати з 3 – 4 інгредієнтів. Тоді смак кожного з них буде відчутнішим. Хоча іноді достатньо навіть двох: у трав'яній суміші Алая поєднані лише фенхель та перцева м'ята.
У чаї потрібно поєднувати цікаві смаки / Фото Pexels
Знайти баланс
При створенні чайних сумішей потрібно прагнути до балансу. Наприклад шавлія, кропива та лавр мають досить різкий смак. Тому, аби їх доповнити, можна використати спокійніші м'яту або апельсинову цедру.
Врізка До слова, Для збалансованого смаку потрібно правильно розрахувати кількість чаю та додаткових інгредієнтів. Ідеальним для старту буде співвідношення 2:1. Тобто на одну чашку має припадати дві третини чайного листя та третина трав, квітів, фруктів тощо.
Експериментувати
Під час створення чайних сумішей можна поєднувати будь-які смаки. Хоча почати варто з чогось простого. Зокрема, дотримуватися одного смакового профілю: квіткового, пряного, цитрусового чи земляного. А згодом, коли з'явиться впевненість, можна перейти й до складніших технік та ароматів.
Для створення купажу можна використовувати ще кілька методів, окрім змішування різних інгредієнтів:
- екстракти – до чаю додають ароматизатори, отримані шляхом екстракції ефірних олій з листя, плодів, квітів та коренів, або ж інших частин рослини.
- штучні ароматизатори – їх створюють шляхом зміни хімічної структури природної молекули, але зазвичай такі ароматизатори – не дуже якісні.
- ароматизування – ця техніка передбачає розміщення чаю поблизу джерел сильного запаху. Наприклад: жасминові чаї або штучно ароматизують (дешевший варіант) або перемішують з квітами, а потім очищають від них. Так чайне листя набуває неймовірного аромату, але має коротший термін зберігання;
- копчення – зокрема, цю техніку використовують для відомого лапсанг-соушонг (коптять соснове дерево, але можна використовувати й інші інгредієнти).
Розслабитися
Це, вочевидь найважливіший крок – під час приготування чайних сумішей потрібно довіритися власним інстинктам! Зрештою, якщо чай смакує, отже все вдалося. Іноді достатньо просто пливти за течією, адже процес має бути приємним, майже медитативним.
Які є рецепти для чайних сумішей?
Якщо на експерименти немає часу та настрою, можна скористатися одним з вже готових рецептів.
Чорний чай з апельсиновими прянощами
Так смакує осінь. Пряна нотка апельсина нагадує про домашній затишок. Приготувати таку суміш у жовтні – чудова ідея.
Які інгредієнти потрібні:
- 1 чайна ложка екстракту апельсина;
- 1 чашка ассамського або чорного чаю;
- 1 столова ложка перцю горошком;
- жменя сушених скибочок апельсина;
- 1 столова ложка стружки кориці;
- 1 столова ложка кардамону.
Екстракт апельсина потрібно помістити у літрову банку та добре струсити, а потім у цю ж банку покласти решту інгредієнтів та струсити ще раз. Аби екстракт повністю увібрався в чай та спеції, його потрібно залишити у спокої на день – два.
Ванільний Earl Grey з волошками
Цей рецепт чайної суміші точно не залишить байдужими навіть найвибагливіших поціновувачів напою.
Які інгредієнти потрібні:
- 1 чашка чаю Earl Grey;
- 2 столові ложки волошок;
- 1 дрібно нарізаний стручок ванілі.
Приготування надзвичайно просте: потрібно просто змішати усі інгредієнти разом.
Як зберігати чайні купажі?
Приготування чайної суміші – це тільки перший крок. Далі потрібно розібратися, як правильно її зберігати, аби запах не вивітрився і не зник передчасно.
Фахівці переконані, що найкраще помістити чай у баночку, але підійде також будь-яка інша герметична місткість. Головне – аби на чайне листя не потрапляв зайвий кисень, адже це може змінити смак.
Чай потрібно правильно зберігати / Фото Pexels
Якщо ж заплановано зберігати чайну суміш упродовж досить тривалого часу, тоді потрібно подумати про контейнер, який можна закрити дуже щільно. Зробити це потрібно також у випадку, якщо купаж – подарунок друзям чи родині.
Запечатаний чай потрібно також сховати й від світла, тепла та джерел сильних запахів. В ідеалі знайти сухе, темне місце, як-от шафа.
Правильне зберігання суміші – це ключ до максимальної насолоди улюбленим напоєм. А найсмачніші чайні купажі та оригінальні зелені чи чорні чаї пропонує компанія Gemini.