Дуже часто творці фільмів використовують різноманітні цікаві способи для того, аби глибше розкрити персонажів та зробити їх ближчими до глядачів. Зокрема, показавши улюблені звички і маленькі традиції. Тож 24 Канал разом з українським виробником Gemini розбирається, хто з улюблених героїв – кавоман чи кавоманка, а хто – надає перевагу горнятку ароматного чаю.

Цікаво Від шоколаду до фруктів: які закуски розкривають смак кави та чаю

Як напої персонажів впливають на глядачів?

Побачити героїв з горнятками гарячої кави або чаю можна і в романтичній комедії, і в детективі, і навіть у трилері. Для чого режисери витрачають екранний час на зображення цієї деталі?

Звісно ж, тому, що ці напої можуть розповісти про героїв без слів. Наприклад, елегантне горнятко чаю міс Поппінс з культової стрічки "Мері Поппінс" вказує на те, що вона – зібрана і спокійна, а півлітровий кухоль кави Рорі з "Дівчат Гілмор" відразу ж натякає: дівчина вчиться так наполегливо, що їй точно бракує часу для сну.

Рорі Гілмор
Рорі Гілмор з кавою / Скриншот з серіалу “Дівчата Гілмор”

Але це не єдине значення цих напоїв. Дуже часто каву та чай використовують як такий собі "прийом відвертості", аби герої могли провести щиру розмову. Теплі напої на екрані дарують затишну атмосферу, створюють відчуття домашності та приємної розслабленості.

Наприклад, у тому-таки серіалі "Дівчата Гілмор" легендарною стала фраза "Але спочатку кава". Без цього напою не обходиться, певно, жодна серія. Щоденна рутина Лорелай та Рорі обертається навколо кав'ярні та великих кухлів міцної кави, що символізує зв'язок між матір'ю та донькою, а також стає джерелом енергії у їхньому насиченому житті.

Але один і той самий напій може у різних фільмах розкриватися у зовсім інших, і часом навіть протилежних значеннях. Наприклад, у серіалі "Твін Пікс" кава агента Купера стає частиною його загадкового образу, а в фільмі "Сніданок у Тіффані" героїня Одрі Гепберн кавою підкреслює свою мрійливу і водночас практичну натуру.

Які є найбільш культові сцени з чаєм та кавою?

Дуже часто каву та чай так органічно вплітають у сюжет та особистості персонажів, що спершу важко взагалі пригадати, що ці напої фігурували у фільмі. Втім, потрібного ефекту вони все одно досягають. Однак у кіно вистачає й сцен з кавою та чаєм, про які просто неможливо забути.

"Скотт Пілігрим проти світу"

Комедійний бойовик, заснований на серії графічних романів, звісно, в основі сюжету має зовсім не чай. А втім, кожен, хто дивився фільм, пам'ятає сцену, яка відбулася у квартирі Рамони Флаверс після того, як дівчина запросила Скотта "переночувати".

Її кухня містить цілу шафу, присвячену різним видам чаю, і це неабияк дивує Скотта, який потім запитує: "Існує більше одного виду чаю?". І, звісно ж, Рамона підтверджує, що видів чаїв існує більше, ніж один, а відразу ж після цього перелічує сімнадцять сортів.

Скотт Пілігрим проти світу
Рамона біля шафки з чаєм / Скриншот з фільму “Скотт Пілігрим проти світу”

Вишуканий смак Рамони важко не наслідувати, тож досі чимало людей намагаються зібрати й собі таку колекцію чаїв.

"Ла-ла-ленд"

Життя головної героїні міцно пов'язане з кавою на початку фільму – адже вона працює у кав'ярні, яку відвідують голлівудські зірки, і сама мріє про схожу славу. Та все ж найважливішою є сцена з кавою, коли Мія повертається у ту ж таки кав'ярню наприкінці фільму, вже ставши відомою. Тепер на неї з захватом дивляться працівники, і тепер саме їй пропонують взяти безплатну холодну каву.

"Сніданок у Тіффані"

Про цю сцену ми вже згадували вище, але вона настільки чудова, що пропустити її просто неможливо! І, звісно, увесь образ Одрі Гепберн у стрічці є культовим – від чорної сукні до довгого мундштука.

Та все ж, якщо доводиться обрати момент, який найбільше запам'ятовується, на думку спадає початок фільму. Голлі насолоджується тістечком та кавою на винос, мріючи перед вітриною Тіффані.

Сніданок у Тіффані
Голлі з кавою біля магазину / Скриншот з фільму “Сніданок у Тіффані”

"Друзі"

Виділити одну сцену з серіалу просто неможливо, адже кав'ярня Central Perk, в якій відбувається чимало важливих подій, стала відомою на весь світ. А саму каву можна сміливо назвати сьомою зіркою шоу.

Тож тут краще виділити не сцену, а напій, який лейтмотивом проходить через чимало серій та сезонів, – лате. Саме цей вид кави став справжнім атрибутом кав'ярні. Здавалося б, що порахувати кількість чашок випитої кави за десять сезонів – просто неможливо. Втім, на щастя, особливо уважні фанати зробили це за нас, тож тепер ми знаємо, що за 236 епізодів серіалу друзі випили 1154 чашки кави!

Звісно ж, настільки популярний серіал не міг не вплинути на глядачів – чимало людей, які дивилися "Друзі", перейняли від улюблених героїв звичку до розмов за чашечкою кави.

Як кава та чай формують звички та культурні стереотипи?

Що першим приходить в голову, коли доводиться чути слово "чай"? Можливо, теплий приємний вечір на дивані біля каміна? Або Велика Британія, де для чаювання відведений навіть спеціальний час (навіть королева його не порушувала)

Якщо останнє – тоді на асоціації цілком могли повпливати популярні фільми. Мабуть, найпростіший спосіб показати англійця – дати йому у руки чашку чаю, і режисери користуються цим прийомом навіть частіше, ніж спершу може видатися.

Наприклад, у популярному фільмі "Паддінгтон", який розповідає про пригоди ведмедя з Перу у Великій Британії, не могло обійтися без сцени у чайній, де Паддінгтон п'є чай прямо з носика чайника.

Або ж можна пригадати мультфільм "Аліса у країні чудес" – і перед уявою відразу ж постає сцена чаювання, та й навіть не одна! І зовсім не дивно, адже фільм присвятив цьому аж цілі 733 секунди, або ж 15,5% від усієї стрічки. Про чай згадують 24 персонажі, і він навіть є останнім словом у мультику.

До речі, це далеко не єдиний мультфільм Діснею, що згадує про чай. Насправді якщо уважно дивитися, то майже у кожному можна побачити чашку чи чай, або й повноцінну сцену чаювання.

Чай допомагає показати не тільки затишок, але й культуру: наприклад, у "101 далматинець" згадується час для чаювання, а герої досить часто п'ють цей напій. А ось у "Мулан" через одну невдалу чайну церемонію зруйнувалося весілля, а розлите горнятко напою принесло цілій родині ганьбу.

Кава ж, на противагу, у фільмах частіше символізує рух, енергію та жагу до дій. Дуже часто на екрані можна побачити бізнесменів та бізнеследі, які крокують містом з паперовими стаканчиками – бо вони не мають часу на те, аби влаштувати повноцінне кавування. П'є каву з собою і Міранда Пристлі з "Диявол носить Прада", і Маргарет Тейт, кар'єристка з фільму "Освідчення".

Та незалежно від того, якому напою надає перевагу глядач, фільми та серіали можуть надихнути спробувати щось нове, нагадати про улюблений напій та сповнити ностальгією. А компанія Gemini пропонує елітні чаї та свіжообсмажену каву. Ознайомитися з асортиментом варто на store.gemini.ua.