Сьогодні разом з українським виробником кави та чаю Gemini розбираємося, що таке матча, як виготовляють популярний напій та на що звернути увагу, аби він був смачним не лише у закладах, але й вдома.
Читайте також Якісний продукт чи тимчасовий тренд: що таке спешелті кава та де її шукати
Найпопулярніші види чаю матча
Сьогодні в чайних можна спробувати зелену матчу різних сортів. Якщо спочатку для всіх вона була відкриттям, то зараз на ринку з’явилися інші цікаві суперфудові пропозиції.
Зелену традиційну матчу готують з чайного листя. Цей суперфуд є чаєм, оскільки його отримують із подрібненого чайного листя Camellia sinensis. Оригінальна матча належить до традиційних церемоніальних чаїв.
Блакитна матча створюється на основі квітів анчану – унікальної рослини орхідеї кліторії трійчастої, вирощеної в Таїланді, відомої ще як метеликовий горошок.
А от рожеву матчу виробляють на основі екзотичного фрукта драгонфруту чи пітахаї.
Тубуси з матчею від українського виробника Gemini / Фото з сайту бренду
Матчу культивують та виробляють в Японії вже кілька століть, втім лише з нещодавнього часу вона стала популярною в Америці та Європі. І все завдяки унікальному смаку, який вирізняє її від кави чи чаю.
Основні смакові характеристики кожного з продуктів
Матча має особливий смак. При першому ковтку вона може видатися дещо дивною. Та все ж варто спробувати її кілька разів, щоб повноцінно відчути та зрозуміти її неповторність. Звісно, обирати для цього варто високоякісну сировину.
Як і в випадку кави та чаю, на якість матчі впливає спосіб вирощування, метод збору та низка інших нюансів.
Зелена (справжня матча)
Зелений чай вирощують на затіненій плантації. Завдяки цьому листя накопичують в собі максимальну кількість амінокислот та антиоксидантів, які є важливими для нашого організму.
Матча є лідером за кількістю антиоксидантів, оскільки містить їх в 130 разів більше, ніж зелений чай.
Виготовляють матчу з найкращих та наймолодших листочків, які й забезпечують напою яскраво виражений зелений колір. У матчі міститься набагато більший вміст поживних речовин, ніж в інших видах чаю. Матча містить вітаміни (A, B1, B2, B6, C, E) і мінерали (мідь, залізо, калій, цинк).
Хороша матча має смак фруктів та квітів, ну і, звичайно, насичений чайний смак. Щоб насолодитися природним смаком, матчу можна вживати у чистому вигляді, втім часто в кав’ярнях додають молоко. Загалом, матча розслабляє організм та сприяє підвищенню концентрації. Вона також може покращити настрій, когнітивні функції та пам’ять.
Матча готують спеціальним вінчиком / Фото Pexels
Блакитна матча (порошок з квітів анчан)
Матчу зеленого та блакитного кольору поєднує лише спосіб виробництва – це подрібнення висушених трав в дрібний порошок, але в матчі блакитного кольору взагалі не міститься чайне листя.
Блакитна матча – це тайський синій чай, який готують з висушених пелюсток квітки кліторії. Вона багата ефірними оліями та здатна позитивно вплинути на стан шкіри. Що цікаво, блакитну матчу навіть використовують у терапії глаукоми, оскільки вживання цього напою допомагає знизити внутрішньоочний тиск та покращити зір.
Щодо смаку, то блакитна матча відрізняється від класичної. У ній відчуваються легкі трав’янисті нотки, які можна порівняти зі смаком зеленого чаю, але він менш інтенсивний та має ледь помітний рівень гіркоти. У матчі блакитного кольору відчуваються квіткові нотки, тож вона приємна на смак без додаткових підсолоджувачів.
Блакитна матча вирізняється особливим смаком / Фото Getty Images
Рожева матча
Якщо традиційна матча перетерта з чайного листя відома багатьом, то рожева лише починає приваблювати та привертати до себе увагу. Створюється вона зі 100% порошку фруктового плоду пітахаї. Смак рожевої матчі відчувається, як поєднання ківі, полуниці та кавуна.
Ця матча теж є корисною, оскільки драгонфрут містить вітаміни В1, В2, В3, С, залізо і фосфор, а також велику кількість антиоксидантів і клітковини. На відміну від традиційної матчі, у рожевій зовсім не міститься кофеїну.
Рожева матча створюється з екзотичного фрукту / Фото Getty Images
Матча є ексклюзивним та не дешевим продуктом в меню. Здавалося б, традиційний зелений напій виробляється з листя Camellia sinensis, як і багато інших чаїв, різниця лише в тому, що всі листочки подрібнюють до порошкоподібного стану, за допомогою якого створюється піниста рідина яскравого кольору. Однак ця відмінність – не єдине, що робить чай дорогим. На ціну впливає походження, вирощування, збір урожаю та обробка.
Чому справжня матча така дорога
Чай матча походить з Японії. Там він культивується та обробляється вже понад 800 років. Протягом цього часу технології постійно вдосконалювалися, а вирощування та перероблювання в ході збільшення попиту за останні роки настільки маштабувалась, що це прямо вплинуло й на ціну. Якісному виробництву матчі сприяє родючий ґрунт та м’який клімат. Коштує порошок матчі не дешево, бо земельна ділянка для росту листя цього чаю є обмеженою.
Вирощування спеціально відтіненого чаю тенча, який вважається найякіснішим, є досить трудомістким та витратним. Чайні рослини покривають спеціальною сіткою кабусе, щоб захистити від сонячного світла, а навіть така деталь вже потребує додаткового капіталу.
Сам збір урожаю займає багато часу, оскільки для якісної матчі вибирають лише наймолодші та найменші листочки, а далі фермери з особливою обережністю ставляться до зберігання продукту.
Річ у тому, що з часом листя може утворити гіркі речовини та стати вже не тільки ніжним, тож його якість може впасти в рази. Тому виробництво та зберігання є складними процесами, за якими дуже пильно слідкують.
Цікавий факт! Процес ручного збору відбувається лише раз на рік, переважно в травні. Елітна матча завжди збирається з першого врожаю, оскільки саме тоді паростки мають найвищий вміст поживних речовин та найсолодший смак.
Після збирання листя трохи пропарюють, а потім сушать. Завдяки цьому пропарюванню, в листі зупиняється бродіння та зберігаються всі корисні властивості. Вже під час сушіння ретельно слідкують за температурою. Важливо, щоб вона була не надто високою, інакше листя може легко обгоріти.
З листочків навіть видаляють жилки та стебла, щоб залишилася виключно м’якоть. Вже після цього трудомісткого процесу, листя подрібнюють в млинах в дрібний порошок.
Для високоякісного елітного чаю використовують млини ручної роботи з гранітного каменю. Завдяки повільному процесу подрібнення, за годину отримують лише 30 грамів порошку.
Вже після всіх основних етапів, подрібнений чай потрібно правильно упакувати. Фасування й транспортування теж відіграють важливу роль в ціні, оскільки порошок матча є дуже чутливим до світла, тепла та вологості, тож його дуже ретельно перевозять в герметичному контейнері. Термін придатності матчі є не дуже великим, тому його треба спожити впродовж року після відкриття упаковки.
Цікавий моментом є те, що матчу не продають одразу після виготовлення, а зберігають на чайній фермі, поки не зроблять на неї замовлення. З цієї ж причини виробники встановлюють спеціальні холодильні приміщення, щоб чай міг довше зберігатися, що теж впливає на ціну кінцевого продукту.
Матча – це чай не лише для особливих випадків чайної церемонії. Останнім часом з порошком експериментують та створюють не лише гарячі, але й холодні напої та навіть додають в десерти.
Як приготувати матча вдома
Центральний елемент японської чайної церемонії – матча – традиційно готується за допомогою бамбукового вінчика (часен) та п’ється з чаші, яку називають "чаван". Дрібний порошок розчиняють у воді до утворення кремоподібної пасти.
Матча легко готується в домашніх умовах / Фото Pexels
Далі треба нагріти воду до температури 75 градусів. Вода має бути некип’яченою, оскільки це лише нашкодить смаку. Вміст води вливається в чашу та перемішується бамбуковим віночком. Швидкими рухами порошок перемішують по чаші, допоки не зникне осад та не утвориться рівномірна міцна піна.
Матча-лате, яку часто можна побачити у меню кав'ярень, готують так само як і звичайне лате. Різниця лише в тому, що в зелену очайну вливають молоко.
У спекотні літні дні можна приготувати альтернативу теплій матча – холодні напої. До найпопулярніших належать матча айс лате та матча-лимонад.
Поціновувачі матча не зупинилися на напоях, а почали додавати порошок в десерти. У наших кав’ярнях солодощі на основі матча лише починають з’являтися, тим часом в європейських закладах з матча готують буквально все: брауні, печиво, тірамісу, морозиво, чізкейк, круасани та додають до різних тістечок та хліба для яскраво вираженого відтінку без штучних барвників.
Морозиво з матчею має незрівнянний смак / Фото Getty Images
Консистенція порошку матча дозволяє його легко змішувати з іншими інгредієнтами, тому в домашніх умовах можна легко приготувати морозиво з матча, додати його в млинці чи мафіни. Для насиченого смаку та кольору достатньо буде лише кілька грамів порошку.
Пропонуємо вдома приготувати традиційний італійський десерт тірамісу, лише на основі матчі. Вам знадобиться:
300 грамів печива савоярді;
3 жовтки + 3 столові ложки цукру;
3 білки + 3 столові ложки цурку;
400 грамів маскарпоне;
200 грамів вершків 33-35%;
матча,
Рецепт приготування "Матчамісу": дивіться відео
Очевидно, що окрім напоїв матча застосовується й для приготування десертів. Універсальність робить її привабливою для експериментів у кулінарії. Прихильники здорового способу життя обирають матчу завдяки високому вмісту антиоксидантів, а кофеїн, який міститься в ній, дозволяє підтримувати енергію без різких підйомів та спадів.
Поціновувачі матча вже знають, що напій здатен сконцентрувати увагу, тому його люблять не лише за унікальний смак, але й за те, що він гарно тонізує та тримає в тонусі.
Компанія Gemini виробляє чаї з найякіснішої сировини та пропонує придбати преміальну матчу за приємними цінами. Усього кілька кліків на сайті і ви зможете отримати корисний та смачний продукт вдома за лічені дні.