Багато хто вважає, що такий напій – це не кава, а за ароматизаторами приховуються низькосортні зерна. Втім, це не зовсім так. Сьогодні 24 Канал розвіє головні міфи про ароматизовану каву та дасть відповідь чи можна її вживати.

Цікаво Гейзерні кавоварки: як обрати та використовувати, щоб насолоджуватися смачною кавою

Ароматизація кави: як та навіщо?

Багато виробників прагнуть відкрити нові смакові якості кавових зерен. Цей пошук призводить до застосування ароматизаторів. Для цього використовують сучасні технології та екстракти на натуральній основі.

Загалом існує кілька способів ароматизовувати каву. Це залежить від виду зерна та конкретної цілі виробника. Розглянемо детальніше чотири із них.

Обробка пакувального виробу

Щоб досягнути потрібного смаку та аромату, потрібний екстракт розпилюють на внутрішню сторону упаковки. Після цього – засипають зерна та відразу ж щільно запаковують вміст. Це допомагає досягнути потрібного ефекту – після відкриття упаковки кава наповну проявить новий аромат.

Обробка зерен

Цей підхід передбачає розпилення необхідного екстракту на самі зерна. Після цього їх поміщають у вакуумну упаковку. Змінюється при постобробці не тільки запах, але й смак зерен. Це можна відчути у готовому напої.


Ароматизована кава також може бути якісною / Фото Pexels

Ароматизація зеленої кави

Зелені зерна ароматизують через їхню підвищену абсорбуючу здатність. Вони легко вбирають аромати, а отже відкривають надшироке поле для експериментів. Популярний метод, який використовують для надання їм нового аромату, – витримка у бочках з-під алкоголю, наприклад, віскі або вина. Така обробка відбувається після обсмажки і надає зернам дуже цікавого присмаку.

Втім, обсмажувальники схиляються до думки, що цей метод постобробки часто шкодить зернам, особливо тим, які належать до сорту без яскравих дескрипторів. Й щоб не перебивати смак та запах кави, сьогодні вони намагаються використовувати бочки з-під менш насиченого алкоголю.

Обробка готового кавового порошку

Є кілька варіантів цього методу:

  • Коли обробляють вже готову мелену каву, яка проходить через гарячу воду з ароматизатором.
  • Коли каву обробляють паром, який виходить від киплячої води з доданими ароматизаторами.

Найчастіше використовують саме останній спосіб, адже він є найбільш доступним і його можна легко застосовувати не лише під час обсмажування зерен, але й безпосередньо у кав’ярнях чи закладах.

Які запахи найбільш популярні

Ароматизована кава приваблює новим поглядом на класичний напій. Та все ж існує обмежений діапазон запахів, на які є попит. Більшість з них можна без проблем знайти у найближчому супермаркеті.

  • Міцний алкоголь. Один із фаворитів серед любителів ароматизованої кави.
  • Горіхи. Найчастіше це аромат гавайського горіха. Завдяки легкій терпкості на нього завжди підвищений попит.
  • Фрукти. Серед фруктів домінує сицилійський апельсин, який надає каві характерну кислинку.
  • Шоколад чи карамель. Ці ароматизатори особливо популярні серед любителів солодкого.
  • Десерти. Гурмани часто вишуковують каву зі смаком та ароматом полуниці з вершками чи тирамісу.
  • Спеції та приправи. Ваніль та кориця особливо доречні у холодні місяці року.


Деякі ароматизатори для кави дуже популярні / Фото Shutterstock

Чи безпечні ароматизатори?

Коротка відповідь на це запитання досить проста – так. Зазвичай ароматизатор – це лише 2 – 3% від кави, що не має суттєвого впливу на організм.

Зашкодити здоров’ю не можуть і елементи, які входять до складу ароматизаторів. Так, пропіленгліколь, який допомагає зернам увібрати усі віддушки, визнаний Управлінням з санітарного огляду якості харчових продуктів і медикаментів (США) цілком безпечним. Те саме стосується і водного розчину, який використовують для ароматизації упаковок.

Та й загалом перед виробництвом усі ароматизатори проходять відповідні перевірки і тому вважаються абсолютно безпечними.

Водночас ароматизатори в каві можуть бути не найкращим варіантом для алергіків та людей з харчовою непереносимістю. Тому варто ретельно читати склад обраного продукту.

Чи можна пити ароматизовану каву

Багато людей сумніваються щодо того, чи варто вживати ароматизовану каву. На їхню думку, постобробка суттєво змінює не тільки запах, але і смак напою. Однак, навіть додатковий присмак не переб’є насичену палітру якісних зерен. І навіть навпаки – ароматизатори можуть пом’якшити відчуття різкості та гіркоти.

Ще одна пересторога щодо вживання ароматизованої кави – побоювання що за спеціями заховані старі чи дешеві зерна. В цьому може бути частка правди. Однак, щоб зрозуміти звідки пішла ця думка, варто заглибитися в історію ароматизованої кави.

Ароматизувати каву почали давно, на Близькому Сході – приблизно 500 років тому. Для цього використовували прянощі – корицю, гвоздику та ваніль. Втім, такий метод був потрібний не стільки для того, щоб насолодитися новими і унікальними смаками та запахами, скільки для того, щоб продати зерна із затхлим ароматом, що проявлявся внаслідок тривалих перевезень. Тож тоді ароматизація і справді була способом маскування неякісного товару.

Зараз підходи кардинально змінилися. Виробники, які дбають про свою репутацію, не постачають на полиці магазини неякісні продукти. Тож ароматизація кави є більше способом поекспериментувати, розширити лінійку та здивувати покупця.

Втім, варто враховувати, що під ароматизацію можуть потрапити різні зерна. Й саме на цей аспект варто зважати насамперед. Тому радимо під час покупки дивитися на країну походження та сорт кави. А сама по собі ароматизація ніяк не може вплинути на характеристики зерна.

Чому варто спробувати ароматизовану каву?

Ароматизована кава може стати чудовим рішенням для тих, хто хоче урізноманітнити своє кавування або ж збадьоритися без ноток природної гірчинки.

Окрім того, з ароматизованою кавою можна експериментувати. Адже представлені на ринку смак є чудовою основою для створення нових напоїв та коктейлів. В будь-якому випадку головне – знайти ідеальний для себе смак та отримати задоволення від кавування.