Фітофтороз – це поширена біда, з якою зіштовхуються чи не усі городники, які висаджують помідори. І боротися із нею зовсім непросто, адже спори фітофтори можуть перебувати й в землі, і на залишках рослин, і на інвентарі, і в насінні.
Цікаво Як позбутися колорадських жуків за допомогою олії: легкий спосіб, який повторять всі
Чому з'являється фітофтороз на помідорах
Чорні плями фітофтори можуть вражати й листя рослини, і самі плоди. Існує кілька факторів, які можуть створити сприятливе середовище для розвитку фітофторозу:
- густі грядки томатів;
- перепади температур, перепади погоди;
- слабкі та мляві рослини;
- повапнованість ґрунту;
- часті дощі;
- сира та прохолодна погода.
І тоді як з деякими факторами, такими як надто густі посадки помідорів, ще можна щось зробити, інші перебувають повністю поза контролем людини.
Як боротися із фітофторою на помідорах
Якщо ви хочете запобігти хворобі, про це потрібно думати про це ще з моменту посадки плодів. Багато чого залежить і від того, як обрати місце для насіння. Не варто садити кожного року помідори на одному і тому ж місці – важливо дотримуватися правил сівозміни.
Велике значення має і полив помідорів – вам не варто допускати застою вологи. Саме в таких умовах спори фітофтори можуть розмножуватися найшвидше. Поливати помідори найкраще вранці. А ось коли йдуть затяжні дощі, від поливу взагалі можна відмовитися.
Також не забувайте і про те, щоб проводити очисну процедуру з видалення половини зеленої маси на кожному кущі. Особливо це стосується високорослих сортів томатів.
З фітофторою на помідорах потрібно боротися / Фото Pexels
Народні способи боротьби із фітофторою
Для того, щоб поборотися із напастю, ви можете придбати спеціальні засоби у магазині, але якщо ви не хочете використовувати хімічні препарати, можна спробувати і народні методи.
- Молочна сироватка. Нею потрібно обприскувати листя помідорів, попередньо розвівши у рівних пропорціях водою. обробляти нею помідори потрібно щодня.
- Настій з часнику із марганцівкою. Для того, щоб його приготувати, потрібно склянкою води залити 100 грамів часнику. Залиште на добу, а потім процідіть і долийте 10 літрів води та 1 грам марганцівки. Обприскувати помідори потрібно кожні 10 днів.
- Попіл. Посипання міжрядь попелом також може дати позитивний результат. Робити це потрібно через тиждень після посадки.
- Розчин молока з йодом. Один літр знежиреного молока потрібно розвести у 10 літрах води, додати 15 крапель йоду та обприскувати помідори кожні два тижні.
- Дріжджі. Вони можуть врятувати помідори від фітофтори, якщо обробляти ними рослини ще на початковому етапі зараження. Для цього 100 грамів дріжджів потрібно розвести у 10 літрах води і обробляти раз на місяць.