Разом з українським виробником кави Gemini 24 Канал розповідає про переваги гейзерних кавоварок, принцип їх роботи та ділиться порадами, які допоможуть обрати ідеальний девайс. Бонус – лайфхаки, з якими заварювання стане ще простішим, а кава – смачнішою.

Цікаво Мистецтво варити каву: хто такі бариста та чому без них неможлива кавова індустрія

Коли з’явилися гейзерні кавоварки?

Перший прототип гейзерних кавоварок винайшов на початку 19 століття француз Жак-Августин Ганді. Ось тільки ми навряд чи зрозуміли б призначення цього приладу, який складався з двох посудин, з'єднаних трубкою.

Більш досконалий девайс винайшов Ніколя-Фелікс Дюран. Його кавоварка була обладнана внутрішньою трубкою із розширенням на кінці. Однак і цей варіант був далеким від того, що ми звикли бачити на наших кухнях.


Сучасна гейзерна кавоварка / Фото Gemini

Гейзерна кавоварка у такому вигляді, як ми знаємо її зараз, з’явилася у 1833 році. Її винайшов британець Самюель Паркер. У своїй роботі чоловік надихався виверженнями гейзерів. Через це кавоварка отримала відповідну назву.

Втім, масове виробництво гейзерних кавоварок почалося лише через сто років. І відбулося це в Італії.

У 1933 році інженер Альфонсо Біалетті придбав винахід Паркера та оформив патент, згідно з яким кавоварка отримала назву “Мока Експрес”. Для виготовлення запчастин використовували алюміній. А тогочасна форма виробу стала основою для дизайну багатьох сучасних гейзерних кавоварок.

У всьому світі про гейзерну кавоварку дізналися вже після Другої світової війни – тоді вона стала одним з основних способів заварювання кави. Хвиля популярності була настільки сильною, що виріб почали завозити навіть в Австралію. Там гейзерну кавоварку використовували переважно під час сніданку, а приготовлену в ній каву розбавляли холодною водою або молоком.

Сьогодні попит на гейзерні кавоварки зберігається у всьому світі. На це впливає насамперед їхня простота та зручність використання. Саме про це ми поговоримо далі.

Як працює гейзерна кавоварка

Будова гейзерної кавоварки дуже проста, а принцип її роботи максимально зрозумілий. Усього тут передбачено лише три частини:

  • нижня колба, куди потрібно заливати воду;
  • фільтр-лійка (корзина), куди кладуть каву;
  • резервуар для готової кави.

Усі елементи приладу міцно закручуються, утворюючи монолітну конструкцію.

Процес заварювання кави у гейзерній кавоварці / Фото Gemini

Зрозумілою є і технологія заварювання кави. Коли вода у нижньому резервуарі досягає температури у 90 градусів, вона починає підійматися нагору. Далі рідина просочується крізь лійку, де взаємодіє із кавою. А у верхній резервуар вже потрапляє ароматний та насичений напій.

Важливу роль у цьому процесі відіграє перетинчастий бар’єр між верхньою частиною кавоварки і лійкою. Він не просто допомагає заварити каву, але й перешкоджає потраплянню гущі в чашку. Тож насолоджуватися напоєм можна до останньої краплі.

Види гейзерних кавоварок

Існує незчисленно велика кількість форм та дизайнів кавоварок, та попри це можна виокремити лише два основні види:

  • Кавоварки, яким потрібне зовнішнє джерело нагрівання. Це значить, що прилад доведеться поставити на плиту, газову чи індукційну, щоб отримати каву.
  • Електричні кавоварки. Тут знадобиться тільки вільна розетка.

Що потрібно знати перед вибором кавоварки

Та тим, хто хоче обрати гейзерну кавоварку для своєї кухні, потрібно звернути увагу на більше факторів та деталей. Зокрема, на матеріал, з якого вона виготовлена. При цьому варто зважити, що він може суттєво впливати і на ціну.

Найчастіше корпус виготовляють із таких матеріалів:

  • Алюміній. Такий виріб буде найбільш бюджетним.
  • Сталь. Це – кавоварка середнього цінового сегмента. Але і переваг у ній вистачає. Такий прилад буде міцним та довговічним, а також не буде ржавіти. До того ж їх легко мити. Робити це можна навіть у посудомийці.
  • Скло. Зі скла виготовляють верхню камеру кавоварки і це, безперечно, виглядає дуже стильно. Зазвичай коштують такі кавоварки дещо дорожче. Проте варто зважати й на те, що ціна будь-якого девайса залежить від бренду. З плюсів – кава буде охолоджуватися дуже повільно, а скляну місткість дуже просто помити.

Ще одна важлива характеристика – об’єм. Гейзерна кавоварка створена так, щоб на виході отримувати конкретну кількість порцій. Тому при виборі найкраще відштовхуватися від того, скільки кави потрібно на одну особу.


Дуже важливо правильно розрахувати кількість кави на чашку / Фото Gemini

Насамкінець слід звернути увагу на ручку виробу. Матеріал ручки повинен бути досить термостійким, а форма – зручною.

Секрети заварювання кави у гейзерній кавоварці

Приготування кави у гейзерній кавоварці досить просто. Та іноді напій може мати нотки гіркуватості. Це означає, що кава перезаварилася. Щоб уникнути небажаних характеристик, слід змінити помел або додати у колбу менше кави. Розповідаємо, з чого почати.

Перш за все, потрібно обрати кавове зерно. Найкраще для гейзерної кавоварки підійде кава середньої обсмажки. Середнім повинен бути і помел. Правильно потрібно підійти й до вибору води. Щоб не зіпсувати смак напою вона має бути фільтрованою або бутильованою.

Щоб не зіпсувати смак кави вода має бути фільтрованою або бутильованою.
Щоб не зіпсувати смак кави вода має бути фільтрованою або бутильованою / Фото Gemini

Після того як інгредієнти підібрано, потрібно засипати каву у лійку та розрівняти. На одну порцію потрібно приблизно 7 грамів змеленого зерна, на дві – 11 грамів. Утрамбовувати перемелені зерна не потрібно.

Воду слід закип’ятити у чайнику та дати їй хвилинку осісти. Після цього можна налити її у нижній резервуар кавоварки до рівня трохи нижче клапана. Важливо використовувати саме гарячу воду – це допомагає уникнути перегрівання кавових зерен, і тоді напій не буде гірким.

Після цього можна закрутити кавоварку та щільно скрутити усі деталі. Далі достатньо поставити "гейзер" на середній вогонь. Кришку закривати необов'язково.

Незабаром кава поступово почне підійматися у верхній відділ кавоварки. І щойно ви почуєте булькання, потрібно вимикати плиту.