Як обрати ідеальну каву в магазині: усе, що можна дізнатися з упаковки
Кожного року понад 70 країн кавового поясу виробляють приблизно 10 мільйонів тонн зелених зерен. І, враховуючи ці цифри, вибір ідеальної кави в магазині може бути дещо складним.
Може здаватися, що обрати каву вийде тільки за смаком, тож під час покупки упаковки доводиться брати такого собі “кота у мішку”. Втім, якщо вміти правильно розуміти пакування, можна чимало дізнатися про каву. Тож спробуємо розібратися у цьому питанні разом з українським виробником кави Gemini.
Цікаво Кавові чемпіонати у світі та Україні: хто і навіщо їх проводить
Що можна дізнатися про каву, не відкриваючи її
Перш за все, коли обираєте каву, в ідеалі варто знати, що саме шукаєте. Наприклад, чи це має бути кава в зернах, чи мелена, чи взагалі розчинна. Але є і кілька інших надзвичайно важливих ознак, на які потрібно звернути увагу.
Бренд
Звісно, коли ви тільки заходите до магазину і натрапляєте на полицю із кавою, перш за все звертаєте увагу на назви брендів. І це добре! Дуже часто один тільки він вже може дуже багато сказати про каву та її якість.
Можливо, ви вже чули деякі назви й довіряєте їм? Чи зацікавилися незнайомим брендом? У такому випадку можна провести швидкий пошук в інтернеті.
Зараз виробники кави зазначають на паковані не тільки назву, а ще й вказують смак, походження, вид обсмажки та різновид кавових зерен. Також звідси можна отримати інформацію, чи використовували фермери екологічні методи вирощування зерен та яким був процес сушіння.
Ви будете здивовані, та бразильські фермери, які є найбільшими виробниками кави у світі, щороку застосовують приблизно 76 мільйонів фунтів пестицидів. І третина з них у ЄС та США вважаються токсичними та забороненими.
Звісно ж, це не означає, що уся кава, вирощена у Бразилії, неякісна – зовсім ні! Проте це точно корисна інформація про каву, яку варто знати ще до того, як зробите покупку.
Дата фасування
Немає нічого кращого за свіжообсмажену каву. Тож коли обираєте кавові зерна, найкраще брати ті, що мають найсвіжіший термін фасування. Річ у тому, що з часом аромати, які утворюються в результаті хімічної реакції під час смаження, просто зникають.
Більшість поціновувачів кави сходяться на думці, що найкращу каву можна отримати, якщо заварювати зерна з терміном обсмажування від 7 до 2 місяців. Втім, для кави в магазинах рекомендована дата фасування – не більше, ніж три місяці від моменту, коли ви купуєте каву.
А якщо ви її змололи, намагайтеся відразу ж приготувати з неї чашку кави, адже від контакту з киснем кава втрачає не тільки запах, але й смак.
Якість пакування
Можливо, ви звикли обирати каву по дизайну упаковки, і вас приваблюють яскраві відтінки, контрастні кольори та оригінальні рішення в оформленні. Втім, насправді упаковка в кави виконує набагато більше функцій, зокрема зберігає продукт від впливу різноманітних зовнішніх факторів.
Тому коли переглядаєте різноманітні пакування кави, є кілька ознак, на які потрібно звернути увагу: саме вони допоможуть виявити товар високої якості.
Для чого потрібна упаковка кави
Річ у тому, що відразу ж після обсмажування кава – це зовсім не той продукт, який викликатиме насолоду від вживання. Властивості в неї зовсім інші: змінюється щільність і колір зерен, а самі зерна збільшуються у розмірі. І для того, щоб зерно набуло потрібних властивостей, потрібно звести до мінімуму його контакт з повітрям. Тож каву рекомендують закривати не тільки після обсмажування, але й після кожного застосування.
Отож, ось декілька ознак якісної упаковки кави:
- вакуумна упаковка – це особливо важливо у випадку, якщо обираєте мелену каву. Вона має бути надійно запакована і не відчуватися м’якою у руках;
- багаторазова застібка – з нею зможете довше зберігати властивості продукту, запах кави не буде швидко зникати;
- наявність клапана – упаковка має бути герметичною, з одностороннім клапаном, який сприятиме випусканню газів, що виділятимуться після обсмаження. Зверніть увагу, що клапан – це не просто дірочки в упаковці. Він має добре відчуватися у пальцях, а також працювати тільки в одному напрямку.
Сорт кави чи бленд
Сорт кави – ще одна важлива деталь, на яку потрібно звернути увагу, коли обираєте каву. Що краще: моносорти чи бленди? Тут, знову ж таки, все не зовсім однозначно, адже обидва варіанти мають свої очевидні переваги.
Кавові суміші, наприклад, містять зерна різного походження, а це надає каві складного, добре округленого смаку. Бленди збирають із зерен з кількох географічних регіонів, і саме це дозволяє створити найбільш збалансований та приємний смаковий профіль. Водночас вони дуже часто складаються не лише з арабіки, а, скажімо, з 90% арабіки та 10% робусти.
Натомість моносорти – це кавові зерна, що зібрали в одному регіоні. Кожен з них має екзотичний, особливий смак, який отримується через різницю у ґрунті та кількості опадів у місці вирощування. Тож якщо хочете порівняти унікальні характеристики кави в усьому світі, тоді варто спробувати саме моносорти.
Аромат, кислотність та смак яскраво виражені. Однак треба зважати на те, що така кава – сезонна, тож може не бути доступною впродовж цілого року.
Варто згадати й про основні відмінності кавових видів:
- арабіка – вважається найбільш популярним видом у світі. Вона має помірний вміст кофеїну, має величезну палітру смаку. Росте не менше ніж від 600 метрів над рівнем моря.
- робуста – має високий вміст кофеїну, а це додає напою досить специфічного гіркуватого смаку. В основному цей сорт кави використовують як добавку у бленди, аби зробити каву дешевшою чи надати їй ефект напою, що бадьорить.
- ліберика – цей вид кави не розповсюджений та становить лише 2% від загального світового оберту кави. Має низький вміст кофеїну і делікатний смак.
Рівень обсмажки
На упаковці кави рівень обсмажки може вказуватися шкалою, цифрами або й просто словами: світлий, середній чи темний. І цей фактор також дуже важливий під час вибору зерен, адже обсмажка може сильно вплинути на смак напою.
Та орієнтуватися тут також потрібно на те, як саме ви збираєтеся заварювати каву. Наприклад, світла обсмажка переважно використовується для альтернативних методів приготування кави, а саме:
- френч-прес;
- в чашці;
- фільтр;
- аеропрес.
А ось якщо ви готуєте каву на професійній чи домашній кавоварці, найкраще підійде середня обсмажка кави. Її, як і темну, також використовують для заварювання кави у гейзері та турці.
Та незалежно від того, який саме ступінь обсмажки чи сорт кави оберете, серед асортименту українського бренду Gemini легко знайти продукцію на будь-який смак. Тож радимо розпочати експерименти просто зараз!