Зазвичай, коли мовиться про кавові змагання, першим на думку спадає World Barista Championship. Він проходить вже протягом 25 років. За цей час чемпіонат допоміг проявити себе вже не одному бариста, пише 24 Канал. Важливу роль у проведенні головної кавової події відіграє і Speciality Coffee Association – некомерційна членська організація, яка представляє тисячі кавових фахівців і впроваджує стандарти роботи з кавою.

Цікаво Кавові хвилі: що це та скільки їх нараховують

Сьогодні разом з українським виробником кави Gemini спробуємо розібратися, в чому цінність цих чемпіонатів та організацій, що за ними стоять, а також розкажемо, як саме проходять ці події у світі.

Що таке Чемпіонат світу з кави?

Що таке Чемпіонат світу з кави?


Це – серія щорічних змагань, де кавові професіонали з усього світу демонструють свої навички. Перший Чемпіонат світу бариста відбувся 2000 року: тоді у Монте-Карло перемогу виборов норвежець Роберт Торесен. З того часу кількість дисциплін розширилася, і тепер їх сім.

World Barista Championship – це своєрідний Оскар у світі кави. За звання найкращих на ньому змагаються найкращі бариста. Загалом змагання розбите на 7 дисциплін:

  • Чемпіонат світу з бариста;
  • Чемпіонат світу з лате-арту;
  • Чемпіонат світу з каптестингу;
  • Чемпіонат світу з обсмажки;
  • Чемпіонат Ібрика/Джезви;
  • Чемпіонат з ручного заварювання кави;
  • Чемпіонат “Кава й алкоголь”.

Чемпіонат розтягнутий в часі. Дисципліни розбивають на окремі заходи, які припадають на перше та друге півріччя.

Чемпіонати проводять по всьому світу. Де проходитиме наступний фестиваль, визначає команда World Coffee Events. Саме вона займається подальшою організацією івентів. Як проходить кожне змагання, спробуємо розібратися далі.

World Barista Championship (Чемпіонат бариста)

Самі бариста називають цей чемпіонат – “класикою”. Під час змагання бариста має приготувати каву, розповісти про те, чому обрав саме її, ознайомити суддів з рецептом та описати смак.

За умовами, кожен учасник готує:

  • чотири еспресо,
  • чотири напої з молоком,
  • чотири авторські безалкогольні коктейлі на основі еспресо.

Оцінюється при цьому не тільки напій, але й якість сервісу.

Бали виставлять шестеро суддів – двоє оцінюють техніку, а четверо – смак. Їхньою командою керує головний суддя.

Latte Art (Чемпіонат із латте-арту)

Тут бариста змагаються у вмінні естетично, чітко та креативно малювати спіненим молоком на еспресо. У цьому змаганні величезну роль відіграють актуальні тренди. Наприклад, ще кілька років тому надзвичайно популярними були рослинні мотиви.

Під час цього змагання судді не куштують каву, але оцінюють вигляд напою та техніку вливання молока. Вердикт виносять двоє суддів, які відповідають за візуальну складову, один технічний суддя та головний.

Cup Tasters (Чемпіонат з кап-тестингу)

У цьому змаганні учасники отримують 24 чашки кави, які розділяються на групи по три. В кожній з них дві чашки містять однакову каву, а третя – інакшу. Завдання учасника – скуштувати каву та виділити відмінну в кожній групі за вісім хвилин чи навіть швидше.

Це може виглядати та звучати досить просто, але насправді потребує ретельної підготовки та надзвичайно чутливих рецепторів.

Coffee Roasters (Чемпіонат з обсмажування кави)

Цей чемпіонат є найскладнішим в організації, адже він триває цілих чотири дні, потребує багато місця та різноманітного габаритного обладнання, яке потрібно розмістити та під'єднати. Окрім того, сюди залучено чимало волонтерів, а під час чемпіонату учасники використовують дуже-дуже багато кавових зерен.

Учасники змагаються у кількох етапах, що пов’язані із професією обсмажчиків. Перш за все проводять оцінювання зразка зеленої кави: потрібно вибрати дефектні зерна, заміряти фізичні параметри, після цього – скласти план обсмажки на основі власних тренувань.

У цьому плані також потрібно зазначити результат, який хочуть отримати на виході: профіль смаку, а також пояснити деякі технічні моменти. І вже наступного дня намагаються виконати запланований профіль бленду та моносорту.

Обсмажені зразки кодуються, і в останній день команда суддів оцінює якість обсмаження.

Cezve/Ibrik (Чемпіонат із приготування кави в джезві)

Цей чемпіонат по праву можна назвати найбільш атмосферним. Під час нього бариста готують каву у звичній для багатьох мідних джезвах. Для того, щоб заварити напій використовують відкритий вогонь та гарячий пісок. Варять каву як традиційним методом, так і роблять авторський напій на основі джезви.

Учасники готують дві класичні джезви для двох суддів. У приготуванні можна використовувати тільки два інгредієнти: безпосередньо каву та воду. Окрім того, потрібно зварити два авторські коктейлі на основі джезви.

Brewers’ Cup (Чемпіонат із ручного заварювання кави)

У цьому змаганні бариста готують каву двічі. Вперше – з зерен, які надають організатори, а потім – власну. Для приготування можна використовувати будь-які неелектричні заварники. Деякі виступи є максимально видовищними, адже учасники вигадують власні прилади для заварювання та, звісно, підкупають харизмою.

Оцінюють каву, її смак та якість, а також і сервіс, троє суддів, якими керує головний суддя.

Coffee In Good Spirits (Чемпіонат “Кава й алкоголь”)

Якщо вас цікавить, як можна поєднувати каву та алкоголь, то це змагання вам точно сподобається.

У першому раунді учасники готують чотири напої – два ідентичні гарячі кавові напої зі спонсорським алкоголем та стільки ж холодних кавових напоїв – також з додаванням спонсорського алкоголю.

Шість учасників, які набирають найбільшу кількість балів проходять у фінал. У ньому необхідно приготувати дві класичні ірландські кави (на основі кави, цукру, віскі та вершків), а також два авторські алкогольні коктейлі з використанням кави.

Хто організовує кавові змагання?

Кожного року кавова індустрія готується до одного з найбільш захопливих змагань – Чемпіонату світу з кави (World of Coffee). І вже кілька десятиліть саме він вважається одним з найбільших каталізаторів змін та інновацій у сфері спешелті-кави.

Щороку участь у змаганні бере понад 140 учасників з різних країн – і усі вони сподіваються отримати омріяний титул Чемпіона Світу Бариста. І таке масштабне змагання просто не могло б існувати без належної організації. А нею займається компанія World Coffee Events – саме вона відповідальна за проведення усіх семи видів чемпіонатів з кави.

Та World Coffee Events займається саме організацією заходів всесвітнього рівня, але на нього ще потрібно потрапити. То як пройти кваліфікацію на Чемпіонат світу з кави?

Спершу потрібно пройти національні змагання на відповідному рівні – і для цього спершу потрібно, аби у країні проводилися змагання з відповідної дисципліни.

Зазвичай це не буває проблемою, та деякі чемпіонати, як-от Cezve/Ibrik, вважаються нішевими. Через це, наприклад, торік у Німеччині не пройшло жодного змагання з цієї дисципліни.

Інша обов’язкова умова – мінімальна кількість учасників та людей, які погоджуються організувати захід. І на цьому ніхто не заробляє статки: здебільшого організаційні команди складаються з волонтерів, які професійно захоплюються кавою.

Як шукають спонсорів для змагань?

Саме проведення змагань вимагає чималих коштів, але переможці також можуть отримати на них деякі призи. Наприклад, 2023 року на Чемпіонаті світу у дисципліні бариста можна було виграти портафільтр-машину Rocket, кавомолку Mythos, поїздку в країну, де вирощують каву, чайник і, звісно ж, кубок світу. Тож, вочевидь, для проведення таких заходів потрібні спонсори.

Зазвичай ними стають саме локальні відомі компанії, які займаються виробництвом, обсмаженням та продажем кави – ті, кому не байдуже на кавову культуру та індустрію загалом.

Український виробник Gemini, наприклад, є багаторічним спонсором кавових чемпіонатів під егідою SCA Ukraine.

Які кавові змагання проводяться в Україні?

В Україні кавова культура надзвичайно динамічно та невпинно розвивається, і підтвердити це може велика кількість кавових змагань, що проводяться щорічно у різних галузях.

Щороку SCA Ukraine проводить національні змагання з семи основних дисциплін Чемпіонату, а також відбуваються й інші, локальні змагання: наприклад, BARISTA GAMES та CAFEC BREWES CUP.

Також наші фахівці відвідують міжнародні чемпіонати з приготування кави. Кожна така мандрівка є надзвичайно важливою для локальної кавової культури. Завдяки цим змаганням найкращі бариста України можуть набувати більше досвіду та привозити додому нові знання, рецепти та навички.

Правильно підібрані девайси – перший крок до того, щоб готувати таку ж каву, як і найвизначніші бариста. Відповідне професійне кавове обладнання, автоматичні кавомашини, кавоварки для офісу чи дому пропонує український виробник кави Gemini.
Щоб ознайомитися з асортиментом, придбати бажане обладнання чи взяти його у лізинг, достатньо перейти на офіційний сайт компанії.