Саме про них 24 Канал за підтримки українського виробника кави Gemini розповість у новому матеріалі.

Цікаво Кава крізь століття: як розвивалася одна з найприбутковіших індустрій сьогодення

Початок кавової індустрії

Попри чисельні легенди про винайдення кави, її справжня історія починається у XV столітті. В цей час каву перевезли через Червоне море до Південної Аравії. Й вже тут, у Ємені, почалася історія вирощування кавових зерен для подальшого транспортування.

Кава швидко прижилася на Близькому Сході. А поширення напою серед арабів та їхніх сусідів дало початок новому соціальному та культурному утворенню – кав’ярням.

Перші близькосхідні кав’ярні відкрилися в Ємені, Мецці, Дамаску та Стамбулі у XVI столітті. Вони стали місцями зустрічей. За чашкою напою, що бадьорить, люди ділилися новинами, грали в шахи та слухали музику.

Ці місця лякали релігійних та політичних лідерів. Ще б пак: палкі дискусії між великими групами людей – це не до стабільності. Проте жодна ініціатива щодо заборони кав’ярень не мала успіху – насамперед через те, що напій встиг швидко прижитися.

Важливу роль у подальшому поширенні кави відіграла Туреччина. Саме звідси зерна були доставлені до Венеції, а згодом й в усі розвинені мегаполіси Європи. Темпи поширення кави були надшвидкі і до кінця XVII століття про неї знали в Австрії, Франції, Німеччині, Голландії, Великій Британії та в її колоніях, зокрема окремих штатах Америки.


Кава по-турецьки потрапила до списку світової спадщини ЮНЕСКО / Фото Shutterstock

З розповсюдженням кави, кав'ярні швидко ставали центрами соціальної активності. Лише у Лондоні в середині XVII століття функціонувало понад 300 кав’ярень. Ці заклади приваблювали однодумців: торговців, вантажників, брокерів і художників та надавали їм можливість просто спілкуватися та ділитися набутим досвідом.

Які країни споживають найбільше кави та як це впливає на їхні традиції

Кава стала найпопулярнішим напоєм у всьому світі. Сьогодні її вирощують у понад 70 тропічних країнах, а найбільшими виробниками є Бразилія, В’єтнам і Колумбія. Що цікаво, найбільше річне споживання на людину спостерігається в нордичних країнах.

Фінляндія є найбільшим споживачем кави на землі. Кава настільки вкорінена в повсякденному житті, що згідно з фінським трудовим законодавством, працівникам надається дві перерви на каву по 10 – 15 хвилин кожного дня.

Друге місце зі споживання посіли Нідерланди, у яких фільтрована кава є улюбленим напоєм. А от Швеція перетворила споживання кави у фіку. У перекладі "fika" означає "пити каву", тож шведи можуть піти на фіку в середині робочого дня, а їхнє кавування супроводжується випічкою.

Та й для багатьох інших країн, де каву вживають в значно менших об’ємах, притаманні свої ритуали й традиції. До прикладу, в Італії, де еспресо є майже національним символом, каву п’ють швидко, майже на ходу. Саме тому в цій країні є поширеною звичка пити каву на барі.

До того ж тут чудово поєднуються культура еспресо та італійська гостинність. Принести комусь чашку кави, – це дружній жест. В Італії вважають, що спільне кавування зміцнює відносини, тому часто цей напій п'ють не лише з друзями, але й під час укладання комерційних угод.

Напротивагу квапливим італійцям, греки п'ють каву повільно. Цей ритуал може проходити як наодинці, так і у великій компанії.

Саму каву традиційно готують у мідних чи латунних турках "ібрик" та подають у маленьких чашках зі склянкою води. Часто тут можна почути, що каву не варять, а "печуть". Це пов’язано з тим, що раніше каву готували в гарячому попелі.

У Туреччині ж, кава готується на піску. Там напій продовжує бути приводом зібратися на довгу розмову. Також тут досі існує традиція ворожіння на залишках кави.

В Ефіопії споживання кави супроводжується обсмажуванням зерен, молитвою та спільним вживання напою в колі сім'ї та друзів.

А от на Близькому Сході люблять вживати каву з кардамоном. Ця традиція займає особливе місце в житті мешканців регіону. Попри те, що кавова індустрія налічує безліч різноманітних смаків, місцеві досі шанують поєднання кави та ароматної спеції.

Не менш цікавим є ритуал споживання кави у В’єтнамі. Місцевий напій відомий міцністю та характерним смаком. Традиційний метод заварювання передбачає використання невеликого металевого фільтра, а кава заварюється безпосередньо в чашці, куди попередньо додають кілька ложок згущеного молока. Отриманий напій виходить насиченим, солодким та часто подається з льодом.

При цьому в країні культивують насолоду від кави. Для в'єтнамців характерна повільність та усвідомленість. Тому вони можуть довго смакувати каву у вуличних кафе, спостерігаючи при цьому за жвавим міським життям.

Водночас у США відійшли від традиційних методів заварювання кави. Вже з десятиліття кав’ярні тут просторі та світлі. Часто розташовуються вони в старих промислових районах, у приміщеннях, які вдалося перетворити на нові центри культури й дозвілля.


Альтернавна кава стає широко популярною в багатьох країнах / Фото Shutterstock

Готують тут спешелті-каву. А кавова культура отримала нову форму та смак. Й саме звідси, з Америки, активно поширилася світом. Місцеві кав'ярні пропонують великий асортимент напоїв: від пуровера і колд-брю до креативних напоїв на основі еспресо. А акцент робиться на якості, екологічності та майстерності бариста. Саме це сьогодні формує сучасну американську культуру кави.

Як ритуали впливають на смак кави

Ритуали є невід'ємною частиною гастрономічної культури. Ми радісно цокаємося перед тим, як випити вино, співаємо "з Днем народження", перш ніж розрізати торт, струшуємо пакетик з цукром і лише тоді засипаємо його в чашку. Як стверджують науковці, саме ці дії допомагають нам приділяти більше часу їжі та краще концентруватися на ній.

Це стосується і кави. Звісно, на її смак впливають різні фактори, такі як обробка зерен, пропорції кави та води, температурний режим та спосіб приготування. Крім того, важливими є емоційний фон, очікування та навіть час, коли ми випиваємо чергове капучино чи американо. Тому для найкращого ефекту варто приділити час не лише вживанню напою, але і його приготуванню.

Необов’язково вдаватися до складних рішень, наприклад, готувати каву на піску чи у печі. Достатньо ввести у свою рутину кілька приємних ритуалів. Серед них:

Увага до деталей

Може здатися, що довга підготовка всіх інгредієнтів – це марна трата часу, але саме цей процес допоможе досягнути доброго смаку кави.

Насамперед варто пошукати якісні зерна чи вже змелену каву. До слова, сьогодні процес вибору може принести не менше задоволення, ніж саме споживання. Велике різномаїття зерен з чіткими описами смаку та аромату, естетичний дизайн упаковок та високоякісний сервіс – виробники кави роблять усе, аби покупці покращили свої знання та змогли обрати найкращий для себе сорт.

Це стосується і приготування придбаних зерен. Одна справа придбати розчинну каву та бездумно залити її водою, інша – розпочати приготування з перемелювання зерен, наповнити кухню кавовим ароматом, злити ці зерна водою та спостерігати, як вони заварюються. До слова, при виборі альтернативних методів заварювання цей етап стає своєрідною медитацією.


Деталі відіграють важливу роль під час приготування та смакування напою / Фото Shutterstock

Звісно, кава приготовлена з такою увагою до деталей буде очікуванішою, а відтак – смачнішою.

Вибір чашки

Один і той же напій з красивої чашки та в одноразовому стаканчику матиме дещо інший відтінок смаку. Річ в тім, що на сприйняття впливає також зір, нюх і тактильні відчуття. Так, паперові та пластикові стаканчики можуть негативно вплинути на враження від напою.

Найкраще обирати керамічний посуд. Такі чашки не мають запаху, є приємними на дотик, добре зберігають тепло, а також не вбирають смаки від попередніх напоїв, тому не дають зайвих присмаків.

Також можна звернути увагу на дизайн. Для прихильників мінімалізму підійдуть акуратні варіанти, без зайвих деталей та яскравих кольорів. Водночас для тих, хто обирає трендову еклектику, можна звернути увагу на незвичні вигнуті, форми, принти, що нагадують дитячі малюнки та насичені тони.

При цьому можна завести різні чашки під різні приводи. Приміром, особливу чашку на сніданок у робочий день та іншу – для посиденьок з друзями.

Соціальний аспект

Більше задоволення від кави можна отримати, якщо пити її в приємній компанії. Радість від спільного часопроведення – це емоційна складова і саме вона відіграє надважливу роль під час прийому їжі чи споживання напою. Тому слід частіше кликали рідних чи друзів на чашку кави.

На каву – без поспіху

Кава той напій, який асоціюється у багатьох людей зі швидкою підзарядкою, проте інколи варто дозволяти собі насолоджуватися моментом. Тут на допомогу приходить відповідна атмосфера. Вдома створити її буває не просто, тому можна завітати в кав’ярню. Зараз в Україні функціонує безліч різноформатних закладів, де продуманий кожен елемент, подача та спосіб приготування.

До речі, люди, які мають у своєму арсеналі список улюблених кав’ярень, можуть помітити, що кава в особливих для них місцях й смакуватиме по-іншому.

Улюблений продукт

Довіра до виробника – ще одна важлива складова, що впливає на кінцевий смак. Тому радимо підібрати каву, в якості якої не доведеться сумніватися. Так, український бренд Gemini пропонує широкий асортимент продуктів: 100% арабіка чи бленди, зерно чи мелена, дріпи чи кава в чалдах. Тут вдасться знайти все, що допоможе створити власні кавові ритуали.